ialovenionline
parlament grupuri de prietenie

Parlamentul a aprobat lista grupurilor de prietenie cu 54 de țări. Rusia și Belarus – excluse

7 noiembrie 2025
118 vizualizări

Parlamentul va conduce 54 de grupuri de prietenie parlamentară. Fracțiunea Partidului Acțiune și Solidaritate va prezida 34 de grupuri, iar opoziția – 20. Proiectul a fost votat atât de majoritatea parlamentară, cât și de opoziție, în afară de fracțiunea socialiștilor, transmite IPN.

În urma repartizării, PAS va conduce grupurile de prietenie cu 34 de state, printre care SUA, Japonia, Franța, Germania și Italia, iar fracțiunea PSRM va prezida șase grupuri de prietene, inclusiv cu Georgia, India și Qatar.

Vlad Batrîncea, vicepreședinte al Parlamentului și al fracțiunii socialiștilor, a condamnat decizia de a supune votului funcțiile de președinți ai grupurilor de prietenie. În opinia sa, fracțiunea PSRM trebuia să primească conducerea a opt grupuri, pe baza numărului de deputați în legislativ, dar a primit doar șase.

În replică, Doina Gherman, vicepreședinte al Parlamentului și președinta fracțiunii PAS, a precizat că numărul președinților a fost dezbătut la ședința biroului permanent și nu este calculată în funcție de numărul de deputați.

Fracțiunea parlamentară a comuniștilor va avea trei președinți ai grupurilor de prietenie, iar fracțiunea blocului Alternativa – patru. Fracțiunea Partidului Nostru și a Partidului Democrația Acasă vor avea câte trei președinți ai grupurilor de prietenie.

Liderul fracțiunii parlamentare a socialiștilor, Igor Dodon, a propus reincluderea Federației Ruse și a Republicii Belarus în grupurile de prietenie, dar amendamentul nu a întrunit numărul necesar de voturi, în ciuda suportului din partea fracțiunii parlamentare a blocului Alternativa și a fracțiunii Partidului Nostru.

Prietenia parlamentară cu Rusia și Belarus nu este anulată, ci doar stopată pe perioada războiului și poate fi reluată după ce se va termina războiul, a concretizat deputatul PAS Mihail Druță.

Proiectul privind crearea grupurilor de prietenie a fost votat de 70 de deputați. 15 membri ai fracțiunii socialiștilor au fost contra, iar alți cinci deputați s-au abținut.


Distribuie


ialoveni

Despre proiect

IaloveniOnline reprezintă o sursă de informare despre actualitatea locală, procesul de guvernare la nivel local, un instrument de sesizare a problemelor din raionul Ialoveni, dar și o platformă pentru discuții și comentarii.

mai multe informații

96 sesizări

ne implicăm pentru o comunitate mai bună

Dă de știre dacă ai observat o neregulă. Gunoi aruncat în stradă, corupție, ilegalități, drumuri sau trotuare deteriorate?

Pune umărul să le rezolvăm pe toate rând pe rând. Totul începe cu o sesizare.

Vezi toate sesizările