ialovenionline
politia ialoveni sofer beat volan 2026

Polițiștii intensifică controalele în trafic în raionul Ialoveni: doi șoferi, prinși beți la volan

31 martie 2026
271 vizualizări

Acțiunile de prevenire și combatere a conducerii în stare de ebrietate continuă în raionul Ialoveni, iar polițiștii au depistat noi cazuri grave de încălcare a legislației rutiere.

În orașul Ialoveni, un tânăr de 25 de ani, aflat la volanul unui automobil de marca BMW, a fost testat alcoolscopic, rezultatul indicând o concentrație de 0,48 mg/l alcool în aerul expirat.

Un alt caz a fost înregistrat în satul Sociteni, unde un bărbat de 46 de ani conducea un Nissan având o alcoolemie de 1,03 mg/l, depășind considerabil limita legală admisă.

În ambele situații, șoferii sunt cercetați penal pentru conducere în stare de ebrietate cu grad avansat. Totodată, automobilele acestora au fost ridicate și transportate la parcarea specială.

Poliția avertizează că consumul de alcool afectează semnificativ capacitatea de reacție și crește riscul producerii accidentelor rutiere grave, îndemnând șoferii să nu urce la volan după ce au consumat băuturi alcoolice.


Distribuie


ialoveni

Despre proiect

IaloveniOnline reprezintă o sursă de informare despre actualitatea locală, procesul de guvernare la nivel local, un instrument de sesizare a problemelor din raionul Ialoveni, dar și o platformă pentru discuții și comentarii.

mai multe informații

97 sesizări

ne implicăm pentru o comunitate mai bună

Dă de știre dacă ai observat o neregulă. Gunoi aruncat în stradă, corupție, ilegalități, drumuri sau trotuare deteriorate?

Pune umărul să le rezolvăm pe toate rând pe rând. Totul începe cu o sesizare.

Vezi toate sesizările