
Operațiunea „GIROFAR”: Poliția verifică dacă șoferii acordă prioritate vehiculelor de intervenție
Inspectoratul Național de Securitate Publică (INSP) a lansat, începând de astăzi, operațiunea „GIROFAR”, care se va desfășura până pe 26 iunie pe întreg teritoriul Republicii Moldova.
Acțiunea are drept scop creșterea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere, prin monitorizarea atentă a comportamentului participanților la trafic.
Pe durata operațiunii, echipajele de patrulare vor intensifica controalele și vor verifica dacă șoferii respectă obligația de a acorda prioritate vehiculelor cu regim de circulație prioritară aflate în misiune, precum ambulanțele, autospecialele de poliție sau cele ale pompierilor.
Poliția reamintește conducătorilor auto că, atunci când observă un vehicul care are în funcțiune semnalele speciale luminoase și/sau sonore, sunt obligați să îi acorde prioritate și să îi faciliteze deplasarea în condiții de siguranță.
Autoritățile îndeamnă șoferii să manifeste responsabilitate și atenție sporită în trafic pentru a contribui la siguranța tuturor participanților la circulație.