ialovenionline
gratii inchisoare penitenciar

A prădat locuințe în Ialoveni, Ruseștii Noi, Ulmu, Bardar și Costești: 6,5 ani de detenție

19 noiembrie 2025
510 vizualizări

Un bărbat din Soroca, anterior condamnat, a fost găsit vinovat pentru comiterea a șase furturi din locuințe din mai multe localități ale raionului Ialoveni. Instanța a stabilit o pedeapsă de 6 ani și 6 luni de închisoare, cu executare în penitenciar de tip semiînchis.

Potrivit materialelor examinării judiciare, în perioada ianuarie–iulie 2025, inculpatul a pătruns în case din Ialoveni, Ruseștii Noi, Ulmu, Bardar și Costești, de unde a sustras bani, bijuterii din aur și alte bunuri, cauzând prejudicii totale de peste 125.000 de lei. În toate cazurile, acesta a acționat singur, pătrunzând fie prin uși sau geamuri lăsate descuiate, fie forțând accesul.

În ședința de judecată, bărbatul și-a recunoscut integral vina și a solicitat o pedeapsă mai blândă. Procurorul a cerut aplicarea unei pedepse de 6 ani și 6 luni de închisoare, argumentând numărul mare de episoade și prejudiciile cauzate. Părțile vătămate au cerut recuperarea completă a daunelor.

Instanța a admis cererea inculpatului de examinare în procedură simplificată, pe baza probelor strânse în faza de urmărire penală. Judecătorul a dispus condamnarea lui la 6,5 ani de închisoare, cu executare în penitenciar de tip semiînchis.


Distribuie


ialoveni

Despre proiect

IaloveniOnline reprezintă o sursă de informare despre actualitatea locală, procesul de guvernare la nivel local, un instrument de sesizare a problemelor din raionul Ialoveni, dar și o platformă pentru discuții și comentarii.

mai multe informații

96 sesizări

ne implicăm pentru o comunitate mai bună

Dă de știre dacă ai observat o neregulă. Gunoi aruncat în stradă, corupție, ilegalități, drumuri sau trotuare deteriorate?

Pune umărul să le rezolvăm pe toate rând pe rând. Totul începe cu o sesizare.

Vezi toate sesizările