
Amalgamarea Horești – Zîmbreni. Autoritățile invită localnicii la o nouă rundă de consultări
Autoritățile locale din Horești și Zîmbreni invită cetățenii să se expună pe marginea procesului de amalgamare voluntară a Primăriilor celor două localități. Cei interesați pot trimite propuneri la adresele de email [email protected] și [email protected], în scris la adresele poștale ale Primăriilor, sau fizic la sediile celor două Primării.
Recomandările și sugestiile pot fi expediate până la 15 iulie 2026, ora 12:00.
De asemenea, pe 16 iulie, în cele două localități vor avea loc și consultări publice: la Horești consultarea publică va fi organizată la ora 17:00, în sala mare a Casei de Cultură Horești, iar la Zîmbreni – la ora 9:00, în sala mare a Casei de Cultură Zîmbreni.
Potrivit proiectului supus dezbaterilor publice, centrul administrativ al noii entități va fi în satul Horești. Denumirea centrului administrativ al UAT-urilor amalgamate va fi „Horești Zîmbreni”.
Potrivit simulatorului de amalgamare, comuna Zîmbreni are o populație de circa 2100 de locuitori și o capacitate fiscală de 1454 lei per cap de locuitori, iar Horești are peste 2600 de locuitori, cu o capacitate fiscală de 1691 de lei per cap de locuitor. Împreună, noua entitate ar avea peste 4700 de locuitori și ar primi stimulente financiare de aproape 19 milioane de lei.