
CEC: Ultima zi de agitație electorală înainte de alegerile parlamentare din 28 septembrie
Comisia Electorală Centrală (CEC) anunță că astăzi, 26 septembrie 2025, este ultima zi în care concurenții electorali mai pot desfășura acțiuni de agitație electorală în cadrul scrutinului parlamentar din 28 septembrie.
Potrivit Codului electoral, agitația este interzisă în ziua alegerilor și în cea precedentă, inclusiv apariția candidaților la emisiuni radio sau TV. Totodată, autoritățile publice locale, difuzorii de publicitate și proprietarii de dispozitive fixe sau mobile sunt obligați să înlăture materialele publicitare electorale până la începerea perioadei de restricție. Excepție fac informațiile deja plasate pe internet, care rămân accesibile.
CEC atenționează că încălcarea acestor reguli constituie contravenție administrativă. Conform art. 52 din Codul contravențional, continuarea agitației în perioada interzisă se sancționează cu amendă între 40 și 60 de unități convenționale pentru persoanele fizice și între 100 și 150 de unități convenționale pentru persoanele juridice.
Alegerile parlamentare anticipate sunt programate pentru duminică, 28 septembrie 2025.