
FOTO// Protestele plătite ale lui Șor, tolerate de Primărie, organizate de nașul lui Ion Ceban
Ruslan Garbalî, nașul de cununie al primarului capitalei, Ion Ceban, apare printre organizatorii protestelor plătite de Ilan Șor, scrie deschide.md. Numele său figurează într-un video publicat de Poliția Republicii Moldova, după ce peste 40 de tineri, inclusiv din Găgăuzia, au fost documentați luni seara, 18 august, la Chișinău.
De-a lungul anilor 2024–2025, Garbalî a fost prezent la mai multe evenimente ale blocului „Victoria”, formațiune condusă de condamnatul fugar Ilan Șor. În aprilie 2025, primarul Ion Ceban l-a demis pe acesta din funcția de director al SA „Apă-Canal”, invocând „suspiciuni rezonabile”.

Săptămâna trecută, Ilan Șor a anunțat că va plăti sume importante celor care vor participa la proteste în PMAN și ulterior la Gara Feroviară, deși legea interzice expres remunerarea participanților. Mai mult, Șor a lansat mesaje instigatoare, pline de ură și apeluri la nesupunere civică – fapte interzise de legislație.
Poliția a recomandat Primăriei Chișinău să nu permită desfășurarea acestor manifestații, însă edilul Ion Ceban a declarat că administrația locală nu are competența de a autoriza sau respinge asemenea evenimente, ci doar de a fi informată despre organizarea lor. În replică, șeful IGP, Viorel Cernăuțeanu, a subliniat că Primăria are totuși atribuții de autorizare, exercitate în trecut, sugerând că edilul ar fi evitat intenționat să le aplice și de această dată.
Amintim că peste 40 de persoane au fost identificate de polițiști după ce au fost ademenite de gruparea „Șor” să participe la protestul plătit din 18 august. Potrivit autorităților, aceștia au recunoscut că urmau să primească câte 1000 de lei pentru participare.